Jak filtrować wodę domowym sposobem
Jak filtrować wodę domowym sposobem?
2 marca 2020
Butelka Dafi - co usuwa
Butelka Dafi – co usuwa?
23 marca 2020
Pokaż wszystkie

Jak filtrować wodę ze studni?

Jak filtrować wodę ze studni

Niejeden dom jednorodzinny posiada własną studnię, a więc własne ujęcie wody pitnej. Nie zaleca się jednak, by wodę takową pić bezpośrednio, a raczej należy ją filtrować odpowiednimi do tego sposobami. Jak to robić? Sposobów na filtrację wody jest wiele, a wśród nich wymienić można chociażby sedymentację (usuwa zanieczyszczenia mechaniczne), wymianę jonową (zmiękcza wodę), filtrację węglową (poprawia smak, zapach i barwę wody, usuwa chlor i inne zanieczyszczenia), a także odżelazianie (utlenianie żelaza na skutek napowietrzania wody), oraz odwróconą osmozę (filtrowanie wody pod ciśnieniem przez przepuszczanie jej przez półprzepuszczalną błonę), użycia lamp UV (działanie bakteriobójcze i wirusobójcze). Która z metod jest najskuteczniejsza?

Po co filtrować (oczyszczać) wodę pitną?

Posiadając własną studnię nie mamy pewności czy woda jaką z niej pobieramy nie jest skażona biologicznie oraz chemicznie. Zanieczyszczenie takie może oznaczać, iż w wodzie tej mogą znajdować się chorobotwórcze bakterie oraz wirusy, ale też pasożyty oraz inne substancje, które zaburzają smak, zapach czy ogólnie zanieczyszczające wodę. Woda, która pijemy musi spełniać wymogi fizykochemiczne i bakteriologiczne. Uzdatnianie oraz dezynfekcja sprawiają, iż woda oczyszczana jest z organizmów patogennych. Warto uzdatniać i filtrować wodę tak, by proces ten był zdrowy dla ludzi oraz był przyjazny dla środowiska naturalnego.

Początkowym rodzajem filtracji wody ze studni jest filtracja mechaniczna. Zadaniem takiej filtracji jest usunięcie z wody zanieczyszczeń stałych takich jak muł, piasek, wszelkie zawiesiny czy też rdza. Do tego typu filtracji służą chociażby filtry polipropylenowe, których mikropory blokują przedostawanie się ww zanieczyszczeń do instalacji wodociągowej.

Filtry węglowe – działanie

Filtry węglowe są obecnie szeroko stosowanym sposobem na filtrowanie wody pitnej. Do tego rodzaju filtracji stosuje się węgiel aktywny, który jest produktem naturalnym. Węgiel taki pozyskiwany jest najczęściej z drewna i w zależności od rodzaju może on mieć postać sprasowaną, granulowaną lub pochodzić z łupin kokosa. Węgiel aktyny jest nieoceniony w filtracji wody z chloru i wszelkich jego pochodnych. Warto zaznaczyć, że skutecznie usuwa one nie tylko chlor, ale także benzen, pestycydy, herbicydy, związki radonu oraz wielu innych np. rozpuszczalników. Węgiel zatrzymuje także zanieczyszczenia mechaniczne, nawet takie, które mają wielkość do 0,5 mikrona.

Wybór odpowiedniego filtra do wody powinien być zawsze poprzedzony badaniem wody w studni. Na podstawie takiej analizy wody można dobrać odpowiedni rodzaj filtrów. Jednym z wyznaczników dla kupna danego filtra jest chociażby dzienne zapotrzebowanie na wodę pitną, a więc bierzemy tu pod uwagę wydajność danego filtra. Dobór filtra powinien być również uzależniony od jakości wody. Pobieranie wody z własnej studni zawsze powinno być poprzedzone badaniem wykonanym przez akredytowane laboratorium lub przez powiatową stację sanepidu.