Jak filtrować wodę ze studni
Jak filtrować wodę ze studni?
16 marca 2020
Pokaż wszystkie

Jak filtrować wodę domowym sposobem?

Jak filtrować wodę domowym sposobem

Woda to zdecydowanie najważniejsza substancja potrzebna do normalnego funkcjonowania. Nie chodzi jedynie o spożycie, ale także o wszelkie czynności jakie wykonujemy przy jej użyciu. Każdy gospodarstwo domowe potrzebuje dobrej jakości wody, zdatnej do picia i do wykorzystywania jej w każdym pożądanym celu.

Uzdatniane wody na potrzeby gospodarstwa domowego

O sposobach na filtrowanie wody możemy mówić dzieląc je na co najmniej dwie grupy- uzdatniania wody potrzebnej dla całego gospodarstwa domowego, a więc o sposobach bardzo wydajnych oraz o filtrowaniu wody na potrzeby picia czy gotowania potraw. Pierwsza kwestia to to, skąd czerpiemy wodę- czy jest to woda z wodociągów czy też z własnej studni. Woda wodociągowa jest w zasadzie zdatna do picia i wymaga jedynie filtrowania, by podnieść jej walory smakowe i zapachowe. Woda czerpana ze studni powinna być dodatkowo uzdatniana i warto ją przebadać zlecając to odpowiedniej instytucji.

Dobrym sposobem na zawsze smaczną i świeża wodę kranową jest montaż w szafce pod umywalkowej zestawu filtrów przepływowych marki DAFI. Na zestaw ten składają się filtry takie jak: filtr węglowy, filtr polipropylenowy, filtr z żywicą jonowymienną oraz filtr azotanowy. Ilość filtrów można sobie uzależnić od własnych potrzeb i jakości wody jaka płynie w rurach wodociągowych naszego domu.

Filtr polipropylenowy jest to filtr mechaniczny, którego zadaniem jest usuwanie z wody piasku, drobnych zawiesin, produktów korozji, tłuszczów. Jeżeli posiadamy zestaw filtrów, to filtr polipropylenowy powinien być zamontowany jako ten, przez który w pierwszej kolejności przepływa woda.

Filtr z węglem aktywnym bardzo skutecznie usuwa związki organiczne oraz chlor i jego pochodne. Węgiel poprawia przejrzystość wody, jej smak i zapach. Filtr z węglem aktywnym powinien być zamontowany za filtrem polipropylenowym.

Filtr z żywicą jonowymienną zmiękcza wodę poprzez usuwanie z niej jonów wapnia i magnezu. Zmiękczona woda nie powoduje osadzania się kamienia, a to ma bardzo znaczący wpływ na prawidłowe działanie chociażby sprzętu AGD.

Filtr azotanowy jest szczególnie przydatny, jeżeli posiadamy dom stojący wśród pól i czerpiemy wodę z własnego ujęcia. Filtr taki usuwa z wody azotany, mogące spływać z pól uprawnych. Duże stężenie azotanów w wodzie prowadzić może do powstawania anemii i sinicy (zwłaszcza u małych dzieci). Duża ilość azotanów ma także niekorzystny wpływ na zwierzęta hodowlane.

Dzbanki i butelki filtrujące

Do samego spożywania wody i gotowania na jej bazie potraw, wystarczyć może wyposażenie kuchni w dzbanek filtrujący DAFI. Jeden filtr w takim dzbanku ma wydajność miesięcznego przefiltrowania aż ok. 200 litrów wody kranowej. Jeżeli zaś chcemy mieć zawsze pod ręką czystą i świeżą wodę, warto wybrać butelkę filtrującą. Butelki DAFI dostępne są w aż trzech pojemnościach, co sprawia, iż zmieszczą się i w plecaku, i w torebce, a nawet w torbie treningowej. Filtrowanie wody to działanie bardzo ekonomiczne (pozwala dużo zaoszczędzić) oraz proekologiczne.